UA

Стріптіл технологія посіву або нові екномічні виклики для Українських Фермерів

На півдні України набуває популярності стрічковий обробіток ґрунту з одночасним посівом, мова іде про технологія Strip-Till ( Cтріптіл ). Зародилась відповідна технологія в 60-х роках минулого століття, в Америці, пристойної популярності в Європі вона здобула вже в 2000–х роках. Якщо в США дана технологія більше використовується для вирощування кукурудзи, сої на Європейському континенті з допомогою стріптіла успішно вирощують пшеницю, ячмінь, ріпак, сою, кукурудзу та соняшник.

Сьогодення диктує нові економічні реалії, Українські фермери почали активно рахувати свої затрати та собівартість вирощеною продукції. Цей рік «заставив» фермерів взятись за калькулятор та детально все прорахувати – скільки він витрачає на підготовку ґрунту, посів, засоби захисту рослин, насіння, добрива, пальне запчастини … В багатьох відкриваються очі – ми більше вкладаємо ніж отримуємо, виходить як в тій гуморесці «Досить, тату, торгувати, бо нема чим решту дати». Шалені роки, коли рентабельність агровиробництва сягала 60-80% відійшли в далеке минуле, та навряд чи вже колись повернуться, чудово якщо фермер вийде на рентабельність в 20-30% але для цього також доведеться попотіти, складаючи технологічну карту агротехнологічних операцій, виважено та прискіпливо формуючи фінансовий план та оптимальні інструменти закупівлі ТМЦ, збираючи «пакет документів для фінансування» на посівну 2021 року.

Хтось з читачів Агроблог скаже - цього річ на «Югах» просто не повезло, важкий рік, немає вологи, немає врожаю …. З цим важко сперечатись, це вірний вислів але Ви подивіться на сусідів, чи всім однаково погано, чи хтось навіть в цей поганий рік зміг отримати кращі результати ніж Ви та придбав новенький трактор або комбайн в своє господарство.

Економічні закони ніхто не відміняв, виграє не той хто найбільше вклав в землю, а той хто зробив найбільш раціональні та економічно обґрунтовані інвестиції. Проект AgroBlog в жодному разі не агітує Вас за ту чи іншу технологію, адже будь-яка технологія має свої плюси та мінуси. Ми лишень закликаємо Вас сісти та детально все прорахувати, бо цілком можливо що саме стрічковий обробіток ґрунту виявиться для Вашого господарства економічно цікавим варіантом, а може абсолютно неприйнятним. Готової відповіді в нас немає, наша задач в загальному познайомити Вас з технологію StripTill – далі справа за Вами, адже в деталях як правило ховається істина.

Стріптіл це  відносно нова для України система обробітку ґрунту, за якої обробляється не все поле, а лише зони в яких будуть проводити посів насіння, тобто обробіток проводиться смугами по 20-25 сантиметрів завширшки. Ця технологія виникла як альтернатива No-Till (нульовій технології, яка повністю виключає обробіток ґрунту),  використавши  переваги традиційного обробітку ґрунту.

Основними особливостями технології Strip-Till, на думку науково-дослідного інституту імені Леоніда Погорілого є:
- накопичення й акумулювання вологи в ґрунті (частина землі замульчована, а частина — покрита рослинними рештками);
- наявність рослинних решток (близько 60% яких розміщено на поверхні поля) дозволяє запобігати вітровій та водній ерозії, краще накопичувати вологу у зимовий період;
- можливість регулювання щільності ґрунту в зоні розвитку кореневої системи рослини;
- локальне внесення основних доз мінеральних добрив на задану глибину, в зону постійного зволоження та розміщення кореневої системи рослин;
Принаймні такі висновки зробив проект Агроблог, ознайомившись  з їхньою науковою статтею 2018 року - «Економічна експертиза технології Strip-Till в умовах господарювання»

Чи присутні недоліки у використанні технології Стриптіл, безумовно вони присутні, про це пишуть колеги з видання https://aggeek.net/,  до найбільш значущих можна віднести наступні :
- агрономічна складова використання StripTill доволі складна, тому перед початком її впровадження агроному та власнику агропідприємства краще провести детальні спілкування з фермерами які впроваджують відповідну технологію хоча би 3-4 сезони;
- доведеться інвестувати кошти у купівлю нового обладнання, яке буде мати обмежений вторинний ринок (якщо раптом через 1-2 роки Ви вирішили відмовитись від стріптіла, потрібно буде думати кому пропонувати відповідний набір техніки);
- необхідно використовувати навігаційні прилади, з їх допомогою можливо швидше знайти полоси та міжряддя для обробки та посіву;
- на перезволожених ґрунтах використовувати стрип-тілл технології може бути менш економічно доцільним ніж інші технології;

В цей момент у читача проекту http://agroblog.com.ua/  може виникнути цілком логічне питання – що спільного між strip-till та mini-till. Ці технології об'єднує те, що вони відносяться до способів мінімального обробітку ґрунту. Тут немає класичної глибокої  оранки, на 25-30 сантиметрів з переворотом пласта ґрунту, яка характеризується високими витратами і руйнуванням природної структури ґрунту. 
Досить давно та послідовно переваги технології Стріптіл впроваджує та популяризує компанія  Mzuri, але з своїми особливими підходами та концепціями. Компанія Мзурі виникла як сімейний бізнес фермера, інженера та винахідника з Великобританії – Мартіна Лоле.

На його переконання Земля це один з ключових компонентів у веденні агробізнесу, тому її потрібно ретельно оберігати та розвивати. Свого часу фермерське господарство яке очолює пан Мартін відмовилось від оранки та перейшло на стрічковий обробіток, причиною такого кроку було переконання, що оранка порушує мікробіологічне різноманіття ґрунту, а це один з ключових компонентів в боротьбі за якісний врожай та здоров’я ґрунту.
По різним оцінкам дослідників, на площі в 1 га, в орному шарі  «може проживати» від 1-2 тон дощових черв’яків та тисячі інших біологічно активних мікроорганізмів.

Завдяки різноманітним мікроорганізмам відбувається біологічна фіксація атмосферного азоту та процеси нітрифікації, денітрифікації та амоніфікації також вони необхідні для переробки пожнивних залишків культури попередника на органічні добрива.  Фосфор, калій та інші макро та мікроелементи виділяються із важкорозчинних з’єднань. Мікроорганізми приймають участь не тільки в мінералізації органічних речовин, але і в процесі гуміфікації. Наявність гумусу в ґрунті сприяє кращому утриманню вологи та кращому насиченню поля киснем. 


Класична оранка з обертанням ґрунту створює умови при яких значна частина вологи просто випаровується, особливо це відчутно під час літньої оранки, коли ми готуємо ґрунт для посіву озимої пшениці, ячменю чи ріпаку. Застосовуючи консерваційний обробіток ґрунту, стерня попередника залишається на поверхні, захищаючи ґрунт  від надмірного випаровування та забезпечуючи важливе середовище існування для дощових черв’яків та корисних мікроорганізмів. Розкладаючись стерня виступає додатковим елементом живлення – природніми органічними добривами.


Фермер Мартін Лоле не тільки став відчайдушним поціновувачем технології Стріптіл але сам вирішив докласти руку для його популяризації, розробивши власну сівалку Mzuri ProTil. Давайте в загальному розглянемо, які операції відбуваються на прикладі роботи відповідного посівного комплексу.

Перша операція це глибоке рихлення з одночасним внесенням добрив, далі іде ущільнення ґрунту гумовим катком, анкерний стрічковий посів та повторне прикочування посівного ложа. Рихлення на глибину 20-30 сантиметрів забезпечує розпушення ґрунту для проростання кореневої системи рослини, при цьому в необроблені частині поля зберігається капілярна структура ґрунту яка забезпечує живлення рослини з допомогою ґрунтових вод. Оскільки обробіток поля іде смугою, таким чином ми  зменшуємо негативні моменти пов’язані з випаровуванням вологи, адже майже 60% поля залишається під покровом стерні попередника. Якщо враховувати що відразу з основним обробітком іде посів та прикочування можемо констатувати, що такий підхід суттєво зберігає вологу.

Добрива можуть вноситись на різну глибину та з різною нормою внесення, що дає можливості більш точково та дозовано забезпечити рослини необхідною «їжею».Технологія забезпечує природне відновлення ґрунту адже на наступний рік посів буде відбуватись в «стрічки» які минулого року «відпочивали».

Технічний консультант по сівалкам Mzuri ProTil - Сергій Каромавров

Важливим питання у впровадження технології Стріптіл - є технічне переоснащення господарства, адже трактор МТЗ-82 або ХТЗ на 220 кінських сил Вам навряд чи допоможуть. Так, для агрегатування 4-х метрової сівалки Мзурі Протіл 4Т яка за один прохід виконує декілька технологічних операцій потрібен трактор класу Джон Дір, Кейс, Ньюхоланд, Клаас або Фенд потужністю 330-350 кінських сил.

Звісно якщо в господарстві вже присутні відповідний трактор і Ви плануєте оновити тільки свою сівалку, тоді є привід замислитись та порахувати, можливо Вам доцільно змінити не тільки сівалку але і технологію.
В разі якщо у Вас залишились технічні та консультаційні питання по сівалки Mzuri ProTil 4T рекомендуємо звертатись до регіональних консультантів компанії Мзурі Україна.

p/s  От Сергея Карамаврова. Я давно хотел с ГОРДОСТЬЮ написать об этом чудесном мальчишке , который умный не по годам... ДА ДА, нет по годам.... . Когда я привёз в хозяйство к ним Mzuri Pro-Til 4T , я такого восторга не видел нигде и никогда!!!!!!!! Такое мышление , такое глубокое понимание для чего это... и какое рвение быть на поле и учавствовать процессе на ряду со всему взрослыми на равных....

Он любит землю с самого мальства, я видел его глаза, уверен - этот мальчик будет добротным хозяином своей земли!!!! Итак знакомьтесь - наш талисман, талисман компании NAT ( New Agricultural Techologies ), официального дилера MZURI на югах Украины, Обладатель первой топовой сеялк Mzuri - Кирилл Алексеевич Мотыль !!!

Матеріал підготовлений проектом Агроблог, в разі зацікавленості у співпраці звертайтесь за телефоном (044) 465-66-73

 

 

facebook
viber
e-mail
copy

Коментарі (0)